A végrehajtó intézkedései közül az ingatlan lefoglalása, majd esetleges árverezése okozza egy család életében a legnagyobb megrázkódtatást. Az ingatlan lefoglalása a végrehajtási jog ingatlan – nyilvántartásba történő bejegyzésével valósul meg. Fontos tudni, hogy lefoglalt ingatlant azonban csak akkor lehet értékesíteni (árverezni), ha az adósság részletfizetéssel, a jövedelem letiltásával vagy inkasszálással nem elégíthető ki, vagy ez a folyamat aránytalanul hosszú ideig tartana.
A végrehajtó az adós tulajdonában álló minden ingatlant lefoglal a tartozás fejében, függetlenül attól, hogy a hitelfelvételkor pl. csak egy ingatlanra jegyeztette be a bank a jelzálogjogot. Ez azt jelenti, hogy ha több ingatlanunk van és mondjuk a jelzálogjoggal terhelt ingatlan értékesítésével nem rendezhető az adósság, akkor további ingatlanok is árverésre kerülhetnek.
A végrehajtó az ingatlan értékesítése előtt a 6 hónapnál nem régebbi, az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője által kiállított adó- és értékbizonyítvány alapján állapítja meg az ingatlan becsértékét.
Az ingatlan értékének megállapítása különösen fontos egy esetleges kényszerértékesítés szempontjából. Nem mindegy, hogy ez az érték piaci szempontból reális, túlzó, esetleg alacsony. A végrehajtó által túl alacsonyan megállapított becsérték az ingatlan értékesítését követően is magas fennmaradó tartozást, ezzel szemben egy magas becsérték sikertelen értékesítést eredményezhet, a fennálló tartozás további növekedése mellett.
Amennyiben az így megállapított ingatlanértékkel a végrehajtás szereplője - például az adós- nem ért egyet, akkor a közlésétől számított 15 napon belül kérheti a bíróságtól a megfelelő becsérték megállapítását. A végrehajtási kifogás elkészítésében is állok ügyfeleim rendelkezésére.
Az ingatlan értéke a kereslet - kínálat függvényében, így az idő múlásával változik.
A törvény ezért lehetővé teszi, hogy a még nem értékesített ingatlan értéke két év elteltével kérelemre újra megállapításra kerüljön.
Az ingatlanok árverésének részletesen rögzített szabályait fogalmazza meg a törvény. Sikertelen árverés után az árverés újra megtartható, így még a végrehajtás ezen szakaszában is érdemes a tartozás rendezésére, a megállapodásra törekedni. Ilyenkor kifejezetten jó megoldás lehet az ingatlanra piaci - és nem kényszerértékesítési - vevőt keresni, az általunk megfelelőnek tartott áron.
Amennyiben a végrehajtásban értékesített jelzálogjoggal terhelt ingatlan vételára elegendő a tartozás kifizetésére, a végrehajtás lezárul. Ha azonban a befolyt vételár az adósság összegét nem éri el, akkor a végrehajtás folytatódik, a végrehajtást kérő további intézkedéseket fog kérni a végrehajtótól a követelés megtérülése érdekében.